22.11.2011

ITR NA 60. JUBILEUSZOWYCH TARGACH WYNALAZCZOŚCI,BADAŃ NAUKOWYCH I NOWYCH TECHNIK BRUSSELS INNOVA 2011

W sobotę 19 listopada zakończyły się 60. Jubileuszowe Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS  INNOVA 2011” (17-19 listopada 2011 r. Centrum Wystawiennicze Heysel Expo w Brukseli ) poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tych dniach Bruksela stała się światową  stolicą wynalazczości.  

Targi zgromadziły rozwiązania z 15 krajów świata: Algierii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Iranu, Malezji, Maroka, Mołdawii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Wielkiej Brytanii.

Tegoroczna edycja była niezwykła nie tylko ze względu na okrągły 60. jubileusz. Zbiegła się ona w czasie z polską prezydencją w UE, co dało polskim wynalazkom niezwykłą szansę na dodatkową międzynarodową promocję swych osiągnięć . Polska została wybrana  przez targi jako kraj honorowy. Pawilon polski objęło honorowym patronatem Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych.

Oficjalne otwarcie targów odbyło się 17 listopada. W czasie uroczystości otwarcia głos zabrali: Florent Godin, Prezes Targów oraz Gilles Doutrelepont, Szef Gabinetu Ministerstwa Kultury, Informatyki oraz Zdrowia; Henri Monceau, Szef Gabinetu Ministerstwa Przemysłu, MŚP, Handlu Zagranicznego, Nowych Technologii, Szkolnictwa Wyższego; Stefan Kręcisz, Pierwszy Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli. Imprezę odwiedzili liczni przedstawiciele mediów: telewizji, radia, prasy. Relacje z  targów i z uroczystości ich otwarcia wyemitowały największe stacje telewizyjne Belgii.Na tegorocznej edycji targów przedstawiono 95 polskich wynalazków prezentowanych przez jednostki sfery nauki, przedsiębiorstwa produkcyjne, twórców indywidualnych oraz młodych wynalazców. Rozwiązania obejmowały zagadnienia  z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka i inne .

W czasie trwania targów wybitne osobistości świata nauki zostały odznaczone belgijskimi i europejskimi Krzyżami Zasługi Orderu Wynalazczości.

Polskie rozwiazania znajdują najwyższe uznanie w oczach świata. W odbywającym się podczas targów konkursie Eureka Contest Polacy zdobywają od lat liczne nagrody i wyróżnienia.

Wynalazki ocenione zostały przez ponad osiemdziesięcioosobowy zespół ekspertów z Belgii i krajów uczestniczących w targach. Prezes jury targów bardzo wysoko ocenił szczególnie wysoki w tym roku poziom prezentowanych wynalazków, profesjonalizm ich prezentacji oraz całej polskiej ekspozycji.

Uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu EUREKA i wręczenia nagród specjalnych targów „BRUSSELS INNOVA 2011” odbyła się w dniu 19 listopada 2011 roku.

W tegorocznej edycji  targów  największym wyróżnieniem przyznanym polskim wynalazcom jest nagroda Grand Prix 2011, którą otrzymał  Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego za wynalazek: „Technologia otrzymywania chlorowodorku (2R, 3S) fenyloizoseryny półproduktu leku przeciwnowotworowego Paclitaxel”.

Poza tą nagrodą wynalazcy otrzymali wyróżnienia w postaci medali w 4 kategoriach: złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury, medale złote, srebrne i brązowe. Również dla młodych wynalazców został zorganizowany specjalny konkurs, w którym nagrodą są medale oraz konsultacje ze specjalistami z organizacji The Idea Monopoly, zajmującej się marketingiem wynalazków i ochroną praw własności intelektualnej.

Polscy wystawcy otrzymali:

  •   Grand Prix jury Brussels Innova 2011
  •   5 medali złotych ze specjalnym wyróżnieniem jury
  •   39 medali złotych
  •   44 medali srebrnych
  •   7 medali brązowych

Sukcesy polskich wystawców to wynik wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu osób. Ich działania na rzecz postępu technicznego i unowocześniania procesów technicznych i technologicznych, a co za tym idzie całej naszej gospodarki, osiągają dostrzegalny wymiar i przyczyniają się do efektywnej promocji Polski na świecie.

Od 1994 roku udział w targach polskich wynalazków sfery nauki jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizacja uczestnictwa polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na targach odbywa się we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu  i Inwestycji Ambasady RP w Belgii. Organizację udziału firm polskich zapewniła firma Eurobusiness-Haller z Katowic, oficjalny polski przedstawiciel Targów INNOVA na Polskę.

Instytut Tele- i Radiotechniczny na stoisku zaprezentował 3 wynalazki:

  • Wielobiegunowe magnesy trwałe o rozkładzie biegunów w układzie szachownicy i promieniowym rozkładzie biegunów ze skosem
  • Nowatorski przekładnik prądowy o wysokiej dynamice i liniowości w technologii PCB
  • Hybrydowe magnesy trwałe

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA GALERII Z TARGÓW