10.06.2013

DWA MEDALE DLA ITR NA WYSTAWIE CONCOURS LEPINE W PARYŻU

Srebrny medal za "Wielkolaboratoryjne modułowe urządzenie do utylizacji odpadów niebezpiecznych"

Medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF –organizatora Concours Lépine za "Programowalny sterownik polowy do inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid- MUPASZ 710 plus"

Zakończyły się 112. Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine”, organizowane pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

W tegorocznej edycji targów stoiska polskie zaprezentowały 31 wynalazków oraz 10 projektów design. Jednak nie tylko ilością innowacyjnych rozwiązań możemy się poszczycić. Ich wysoka jakość jest co roku dostrzegana i doceniana przez międzynarodowe grono jurorów

Instytut Tele- i Radiotechniczny został wysoko doceniony za swój wkład w wynalazczość. W tym roku zaprezentowaliśmy dwa wynalazki:

1/ Programowalny sterownik polowy do inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid- MUPASZ 710 plus, za który otrzymaliśmy medal Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF –organizatora Concours Lépine.

2/ Wielkolaboratoryjne modułowe urządzenie do utylizacji odpadów niebezpiecznych, za który otrzymalismy srebrny medal.

O targach Concours Lepine

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był Prefekt Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Louis Lépine stworzył Targi-Konkurs, nazwane następnie jego imieniem.

W czasie swej ponad 100-letniej działalności Concours Lépine zaprezentował i wypromował takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, laryngoskop, szkła kontaktowe, pompka do odsysania toksyn po ukąszeniach, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, spadochron indywidualny i automatycznie otwierający się, długopis, maszynę do pisania.

Prezentowane wynalazki są zgłaszane do oceny przez jury. Jury przyznaje medale złote, srebrne, brązowe, medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF oraz dyplomy uczestnictwa. W ocenie rozwiązań jury bierze pod uwagę poziom nowatorstwa, poziom techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań.

Przebieg 112 edycji Targów Concours Lepine

W 2013 roku Targi zgromadziły ponad 500 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 14 krajów świata miedzy innymi Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Rosja, Iran, Maroko, Tajwan, Chiny.  Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych (poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport, przemysł) oraz narodowych.

Od 2003 roku organizowany jest Pawilon Polski prezentujący wynalazki z polskich instytutów naukowych, wyższych uczelni, przedsiębiorstw, szkół średnich, technicznych oraz twórców indywidualnych.

Wśród wystawców z Francji na szczególną uwagę zasługują stoiska koncernów Peugeot i Ford prezentujące rozwiązania z zakresu energii alternatywnej. Prefektura Policji zaproponowała nowe metody walki z przestępstwami związanymi z użytkowaniem kart płatniczych; nowe techniki zabezpieczeń w informatyce; nowości z zakresu bezpieczeństwa na drodze, kontroli szybkości reakcji kierowców, nowe technologie stosowane w kryminalistyce.

Wszystkie wynalazki zostały zgłoszone do konkursu, w ramach którego ponad 50 osobowe jury dokonało ich oceny przyznając medale i dyplomy.  

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali odbyło się w dniu 11 maja 2013.

W czasie uroczystości przewodniczący jury podkreślił wysoki poziom polskich wynalazków oraz profesjonalne przygotowanie ekspozycji.  W uroczystości wzięło udział wielu gości honorowych reprezentujących m.in.: Prezydenta Francji, Ministra Nauki, Ministra Przemysłu, Prefekta Policji oraz Międzynarodową Organizację Własności Intelektualnej WIIPA. Ze strony Ambasady RP w Paryżu obecny był Pan Paweł Resztak- Pierwszy Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji.

Targi Concours Lépine są szeroko nagłośniane w mediach i dzięki swej renomie oraz ponad stuletniej tradycji co roku przyciągają szerokie rzesze zwiedzających reprezentujących świat nauki i biznesu, producentów oraz inwestorów.

 

Ministerstwo Gospodarki oraz Rada Główna Instytutów Badawczych objęły honorowy patronat nad Pawilonem Polskim.

 

GALERIA ZDJĘCIOWA