Zintegrowane technologie elektroniczne

Centrum Zaawansowanych Technologii ITR opracowuje nowe materiały i technologie, które wdrażane są w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu elektronicznego. Są to między innymi: technologie wbudowywania elementów rezystywnych i pojemnościowych wewnątrz płytki drukowanej, ekologiczne materiały i technologie montażu podzespołów elektronicznych na płytkach drukowanych o wysokiej gęstości upakowania, nanomateriały stosowane w pastach lutowniczych oraz w pastach i atramentach do wytwarzania drukowanej elektroniki, technologie druku elementów drukowanej elektroniki.

Instytut, pozostając w głównym nurcie badań światowych, podejmuje stale nowe wyzwania.

Najnowsze badania ITR w zakresie innowacyjnych technologii dotyczą organicznej, drukowanej i elastycznej elektroniki (ODEE). Technologia ta łącząc nowoczesne materiały organiczne i nieorganiczne z różnymi technikami druku powoduje powstawanie zupełnie nowych obszarów zastosowań elektroniki. Badane w Instytucie materiały i techniki druku sitowego oraz strumieniowego wykorzystują nanokompozyty i polimery przewodzące do wykonywania m.in. anten UHF, układów identyfikacji radiowej (RFID), drukowanych tranzystorów i źródeł światła.

Jednym z ostatnich osiągnięć Instytutu jest bezołowiowa pasta lutownicza nowej generacji, która wykorzystuje zdobycze nanotechnologii. Opracowanie to umożliwia obniżenie temperatury lutowania rozpływowego, przy jednoczesnym wzroście wytrzymałości i niezawodności połączeń.

 

Centrum Zaawansowanych Technologii ITR prowadzi działalność badawczą w następującym zakresie:

1. Badania jakości materiałów stosowanych w procesie montażu,
2. Badania jakości płytek obwodów drukowanych i podzespołów do procesu montażu,
3. Ocena technologii lutowania i nietypowych problemów technologicznych4. Badanie jakości połączeń lutowanych,
5. Badania klimatyczne,
6. Opinie i analizy dla podmiotów zewnętrznych, ubezpieczycieli, w zakresie materiałów, technologii i problemów technologicznych występujących w montażu elektronicznym.

W ramach Laboratorium Badania Jakości i Wzorcowania Wyrobów Elektronicznych wykonywane są również badania akredytowane płytek obwodów drukowanych, elementów elektronicznych, zespołów elektronicznych (pakietów), połączeń lutowanych – Akredytacja AB045.

Ulotka laboratorium - kliknij, aby pobrać plik

Kontakt:

Marek Kościelski: e-mail: marek.koscielski@remove-this.itr.org.pl, tel.: 22 590-73-55

Wojciech Stęplewski: e-mail: wojciech.steplewski@remove-this.itr.org.pl, tel.: 22 590-73-53

 

Zobacz film o nanotechnologiach i nowoczesnych materiałach lutowniczych

Kliknij w strzałkę


Zobacz film o montażu powierzchniowym i płytkach drukowanych

Kliknij w strzałkę


Zobacz filmy o organicznej, drukowanej elastycznej elektronice (ODEE)

Kliknij w strzałkę